آموزرش شطرنج شهرخ

آموزش شطرنج / مقدماتی تا پیشرفته

آموزرش شطرنج شهرخ

آموزش شطرنج / مقدماتی تا پیشرفته

آموزرش شطرنج شهرخ

22148618 (021)

پیام های کوتاه
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
پیوندهای روزانه
 • ۰
 • ۰

چرا شطرنج ؟

              چرا شطرنج مطلبی است از کتاب : شطرنج بازی کودکان است

 نوشته خانم لارا شرمن و آقای بیل کیل پاتریک , که در آن تکنیک های آموزش به کودکان را توضیح میدهند.

اما  قسمتی از این کتاب که  انتخاب کردم( با ترجمه خوب خانم نازنین اسلامی) به خوبی  فوایید شطرنج برای  کودکان را با ذکر تحقیق های انجام گرفته بیان میکنند .و با توجه به تجربه ای که طی این سال ها بدست آوردم از کار کردن با کودکان و به چشم خود

دیده ام که چطور بچه ها تغییر کردنند بعد از یادگیری شطرنج, به همین منظورخواستم که به نوعی این تجربه را با شما به اشتراک بگذارم.و یاد آور بشم این نکته مهم را.

 به امید روزی که شطرنج جزو د روس اجباری مدارس بشود

شطرنج چیزی فراتر از یک سرگرمی برای کودکان باهوش است.

مطالعات متعددی در سراسر دنیا صورت گرفته است که رابطه میان آموزش و شطرنج را بررسی نموده اند.  نتایج این مطالعات عجیب هستند.

برخی دولت ها شطرنج را به عنوان بخشی از آموزش اجباری کودکان در نظر گرفته اند. برخی معلمین خانگی مقطع ابتدایی شطرنج را به عنوان ابزار آموزش پذیرفته اند.

چرا شطرنج چنین ارزش بالایی دارند؟

واقعیت این است که شطرنج کودکان را با هوش تر میکند!

در این فصل ما برخی از یافته های حاصل از پژوهش ها در مورد مزایای شطرنج در آموزش را خلاصه خواهیم نمود و شامل برخی از مشاهدات خود ما نیز میشود.

آزمایش ونزوئلایی، آیا شطرنج میتواند در افزایش هوش کودکان کمک کننده باشد. مطالعه طی 4 سال بروی 4000 دانش آموز انجام شده است. آی کیوی دختران و پسران پس از یادگیری شطرنج بهبود یافت.

1.شطرنج به کودکان مهارت های حل مسئله میدهد

در طول زندگی یکی از مهارت های ارزشمند این است که یک فرد مهارت حل مسائل را داشته باشد. والدین میخواهند که کودکانشان قادر به یافتن و انتخاب بهترین راه حل برای هر موقعیتی که ممکن است در دنیای واقعی با آن روبرو گردند را داشته باشند.

یک ذهن ناتوان منتظر دیگران میماند تا مشکل را برای او حل کنند. چنین اشخاصی فاقد مهارت برای پیاده سازی نظرات شخصی خود هستند. آنها به دیگران وابسته میشوند.

به عنوان یک شطرنج باز، شما با رقیبتان چهره به چهره روبرو میشوید. هیچ کس اجازه رساندن پاسخ به گوش شما یا را ندارد.

فرزند شما تشخیص دادن الگوها را شروع خواهد نمود. کودکی که این توانایی را داشته باشد احتمال تکرار اشتباه کمتری را دارد. آنها تمایل به یادگیری بیشتر از خطاهای خود را دارند. شطرنج به کودکان در برنامه ریزی برای هیجانهای غیر منتظره کمک مینماید. همه ما در زندگی در یک زمان گرفتار شده ایم. هنگامی که شما قادر به تفکر سریع باشید و تعدادی طرح در زهن داشته باشید، اتفاقات غیر منتظره زندگی به واقع مشکل نیستند، و تنها باعث دردسر است. همه شطرنج بازان توسط حرکتی که حریف انجام میدهد متعجب میشوند. ترفند قادر بودن برای مدیریت شرایط بدون به هم ریختگی ذهنی است. هنگامیکه کودکان شطرنج را میآموزند، همچنین یاد میگیرند که به دنیای پیرامونشان با تغییراتش بنگرند. آنها برنامه هایشان را با شرایط جدیدی که با آن روبرو میشوند سازگار میکنند. به عنوان نتیجه، میتوانند موقعیت های بیشتری را که برای برنده روی میدهد نظارت نمایند. شطرنج به کودکان توانایی نگریستن به آینده را میدهد. شطرنج بازان موفق به پیش رو فکر میکنند،  اقدامات را با حرکت هایی که انجام میدهند پیش بینی میکنند. آنها یاد میگیرند که اتفاقات آینده را تجسم نمایند. شطرنج به کودکان اجازه میدهد تا راهکارهایی برای پیروزی بیاموزند، بیاموزند که چه کارهایی نتیجه بخش است و چه کارهایی اثری ندارد. هر حرکت شطرنج پیامدی دارد. به محض اینکه کودک شما تجربه به دست آورد، انتخاب های حرکت های آنها بروی صفحه شطرنج با سرعت بالاتری برای آنها صورت میگیرد. این توانایی کودکان شما را در جهت بهترین تصمیم گیری هدایت مینماید. 

هر بازی شطرنج نبردی منحصر به فرد است. شما از تجربیاتتان بسیار میآموزید، که دانشی برای بازی های آینده شما میشود. کودک شما برای انجام کار در دیگر زمینه های زندگی و ایجاد راهکارهایی برای اطمینان از موفقیت های مستمر در حرفه خود آموزش خواهند دید.

مدرسه عمومی 68 در برانکس به نمرات استاندارد شده با افزایش 11.2 درصدی در خواندن و 18.6 درصدی در ریاضی در طول سال تحصیلی 1994-1995 اشاره نموده است.

مدیر Cheryl Coles  اظهار داشت: با توجه به نمرات افزوده شده، مزایای برنامه آموزشی شطرنج میتواند بسیار بیش از آنچه انتظار میرود باشد. رشد قابل توجهی در درجات مختلف در تمام زمینه های درسی دیده شده است.

یادگیری در دانش، در اعتماد به نفس، در مشارکت والدین و غیره افزایش وجود داشته است.

2.شطرنج به کودکان اعتماد به نفس میبخشد.

هیچ کس خودستایی را دوست ندارد اما این مورد برای سلامت و اعتماد به نفس کودکان ما در زندگی ضروری است. کودکان باید همیشه بدانند که میتوانند هر آنچه را میخواهند انجام دهند. در دنیایی که کودکان نادیده و بی ارزش انگاشته میشوند، شطرنج به آنها شور و اشتیاقی فوق العاده میبخشد. در این میان هر شطرنج باز فرصتی برابر برای پیشروی دارد. هیچ تعصبی برای سن و یا سایز فیزیکی وجود ندارد. شما برنده میشوید زیرا از حریف خود جلو میافتید. هیچ کس نمیتواند پیروزی را از شما دور سازد.

هنگامی که فرزند شما از بزرگسالان پیشی گرفته و در برابر آنها پیروز میشود، هیچ کس نمیتواند اعتماد به نفس حاصل شده را از آنها دور سازد. و پیشرفت بازی آنها شایان توجه میشود. آنها میدانند که در زندگی هم میتوانند برنده شوند.

اعتماد به نفس به دست آمده از برنده شدن

یک دانش آموز نوجوان به سختی با دیگران صحبت میکرد و در فعالیت های فوق برنامه درگیر نبود. چند ماه پس از یادگیری شطرنج، او شروع به پیروزی پی در پی در مقابل دوستان پدرش کرد. یکی از مردان بیان نمود که این پسر شاه او را در ده حرکت اول حذف نموده است!

پس از آن، این پسر به واقع از لاک خود بیرون آمد. پدر او زمانی که این پسر شروع به بازی فوتبال در آخر هفته ها نمود بسیار خوشحال شد.

3.شطرنج به کودکان میآموزد که خارج از چارچوب ها بیاندیشند.

برخی مدارس بیشتر زمان خود را صرف آموزش تفکر خارج از چارچوبها به کودکان میکنند. قوانین کلی مهم است. آنها به شما دستورالعمل ها را میدهند. با این حال، هنگامی که شما میدانید در یک محدوده داده شده چه کاری انجام میدهید اگر یکی دو قانون را نادیده بگیرید به پیش خواهید رفت. گاهی شما یک استاندارد جدید تنظیم میکنید، که دیگران آن را دنبال میکنند.

شطرنج بازان میآموزند که خارج از چهارچوبها بیاندیشند!

اگر ما در حال حل مشکلات بیشماری که در این دنیا وجود دارد باشیم، کودکانمان باید قادر به فکر کردن در خارج از این چارچوبها باشند. آنها لازم دارند با راه حلهای ابتکاری روبرو شوند.

4.شطرنج به کودکان میآموزد که چگونه با متانت برنده یا بازنده شوند.

بسیار مهم است که فرزندان ما شکست را نپذیرند یا شروع به پذیرش باخت نکنند. این حالت عزم و اراده کودک را کاهش میدهد. با این حال هنگامی که شما بازی را میبرید یا میبازید قوانین مناسبی وجود دارد که دست حریف را فشرده و ابراز خوشحالی کنید. این نادر است که مشاهده شود در انتهای بازی کار دیگری صورت گیرد. کودکان این را هنگامی که به باختن یا بردن عادت میکنند به سرعت می آموزند، هنگامی که کودک با شکست مواجه باشد شطرنج به او در فائق آمدن در این مسئله کمک میکند. هنگامی که او تعداد بسیار زیادی بازی انجام میدهد، آنها به سرعت مشاهده میکنند که آنها همه را نمیتوانند ببرند. ما به کودکان میآموزیم که برای هر پیروزی شادی بیش از حد نکنند. آنها این موضوع را می آموزند و آن را در میان خودشان تکرار میکنند. چگونه کودکان پیروزی ها و شکست ها در زندگی را با پیشرفت و رشدی که دارند مدیریت میکنند. مردم معمولاً به رفتار و اخلاق انسانی و خوب احترام میگذارند.

رفتار در شطرنج بسیار مهم است.

مادر یک کودک پنج ساله اشاره کرده است که پسر ی برای مدرسه دلتنگ است. برای گذراندن زمان او شروع به بازی شطرنج با وی نمود. او موافقت نموده و پیروز شد. او شگفت زده شده بود هنگامی که در انتهای بازی پسر او گفته بود بازی خوبی بوده و ابراز خوشحالی نموده بود. قبل از یادگیری شطرنج، او زمانی که هر بازی ای را می باخت بسیار ناراحت و غمگین میشد.

5.شطرنج به کودکان توانایی ایجاد فرصت های شخصی را میدهد.

صفحه شطرنج به سادگی یک شبکه با 64 مربع میباشد. در شروع بازی، 32 قطعه از این صفحه پر میشود.

قدرت تجسم کودک طی بازی شطرنج افزوده خواهد شد، آنها ایجاد موقعیت را می آموزند، ایده ها را عملی میکنند و نتایج را به سرعت مشاهده مینمایند.

از طریق شطرنج، کودک شما می آموزند که بسیاری از موانع را میتوانند از میان بردارند. درهای تازه ای بروی آنها گشوده شده و میتوانند با موانع برای رسیدن به اهداف خود روبرو شوند.

6.شطرنج توانایی تمرکز برای مدت طولانی به کودکان میدهد.

برخی والدین فکر میکنند که فرزندشان هیچ گاه نمیتواند در شطرنج استاد شود، زیرا فرزندانشان نمیتوانند به مدت طولانی آرام بنشینند. خوشبختانه، شطرنج آنها را وارد دنیایی خاص میکند، به آنها کمک میکندتا برای مدت طولانی توجه خود را معطوف به یک موضوع کنند.

توانایی تمرکز به کودک شما برای دیگر مطالعات آنها کمک خواهد نمود. هنگامی که کودکان به شطرنج علاقه مند میشوند، علاقه آنها همچنین به دیگر موضوعات نیز معطوف میشود. هنگامی که ذهنشان را بروی وظایف مختلف متمرکز کنند، بهبود یافته و در آن زمینه ها نیز پیروز میشوند.

شطرنج تمرکز را بهبود میبخشد

یک کودک هنوز در نشستن مشکل دارد. او نمیتوانست برای مدت طولانی بیش از یک یا دو دقیقه بروی صندلی خود بنشیند. پس از چند ماه، او در یکی دو مسابقه شرکت نمود و بیش از یک ساعت در هر بازی مشغول بود. این تغییر و بهبود در تمرکز بسیار مبهوت کننده بود.

7.شطرنج حس کار تیمی را در کودکان ایجاد میکند

قطعات درون صفحه شطرنج در کنار هم عمل میکنند. اگر شما تنها یک قطعه را حرکت دهید، و دیگر قطعات را فراموش کنید، نمیتوانید به خوبی بازی کنید. شطرنج بازان استفاده از قطعات در کنار یکدیگر، ایجاد هماهنگی حرکتی، کنترل بازی را میآموزند. شطرنج بازان تازه کار با قدرتمندترین مهره خود آغاز میکنند، آنها فکر میکنند یک مهره میتواند به تنهایی منجر به پبروزی شود. تازه کاران آموخته اند که یک قطعه نمیتواند به مدت طولانی زنده بماند. بعدها در زندگی، هنگامی که کودک شما به نیروی کار می پیونند، به تیم های کاری برای به انجام رساندن کار ملحق میشود. این تیم ها به سازماندهی و حمایت نیاز دارند. برای کودکان شما یادگیری نقششان در سازمان ضروری خواهد بود، به طوری که بتوانند کاری را به خوبی و با موفقیت به انجام رسانند. هنگامی که کودکان استفاده از تمامی مهره ها در صفحه شطرنج با همدیگر را میآموزند، گروه هایی برای ایجاد حمله و موقعیت های دفاعی میسازند. آنها به انجام رساندن اهداف خود با کار گروهی را می آموزند.

8.شطرنج برای حل مشکلات سخت الهام بخش کودکان است.

هنگامی که کودک شما برای بازی با حریف مینشیند آیتم هایی وجود دارد و اختلاف هایی در مقابل آنها حداقل در ذهن وجود دارد. شاید دیگر شطرنج بازان بسیار قدیمی تر باشند. شاید آنها با یک بازیکن با سابقه و پر تجربه مسابقه دهند و امتیاز بسیار بالاتری از آنها بگیرند.

هنگامی که آنها آغاز به پیروزی در این مسابقات میکنند کاری که غیر ممکن است را به انجام میرسانند و شروع به درک این موضوع میکنند که هیچ کاری به واقع غیر ممکن نیست. اگر کودکان جامعه ما تصور کنند که هیچ کاری نیست که بتوانند به انجام رسانند، با نسل بعدی با مشکل حل مسئله مواجه خواهیم شد که با موضوعاتی روبرو میشوند که نسل قبلی آنها را پشت سر گذاشته اند.

جان اف کندی میگوید یک چیز بسیار جالب در مورد شطرنج راهی است که افراد را از درون تغییر میدهد. هنگامی که کودک در معرض آموزش قرار میگیرد به شطرنج علاقه مند میشود و درس هایی که می آموزند را برای مدت طولانی به خاطر میسپارند.

از این مطلب نباید انتظار داشت که همه آنچه در مورد این بازی وجود دارد را مطرح کند، در عوض، ما مایل به آموزش به شما جهت شروع آموزش شطرنج به کودکتان هستیم. ما به شما برای ساختن پایه و اساسی برای کودکان که بروی آن دانش خود را بسازند کمک میکنیم. دانش آنها با مطالعه و کسب تجربه به مرور رشد میکند. معمولاً علاقه در کودکان برای بازی شطرنج با والدین علاقه دیده میشود. 

نظرات (۱)

 • رضا عبداله زاده
 • درود استاد
  استفاده بردیم
  پاسخ:
  خواهش میکنم بزرگوار !!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی